Festivitatea de premiere a elevilor participanți la Olimpiada Națională de Religie Ortodoxă

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte VINCENȚIU, marți 24 mai, s-a desfășurat la Biserica Nașterea Maicii Domnului – Cuza Vodă din Slobozia festivitatea de premiere a elevilor participanți la Olimpiada Națională de Religie Ortodoxă, clasele V – XII și la Olimpiada interdisciplinară Cultură și Spiritualitate Românească, Limba și Literatura Română și Religie, clasele V – XII, etapele județene.

Preacucernicul părinte Marian ION, inspector școlar pentru religie în cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița,  a început întâlnirea prin oficierea unui Te – deum  de mulțumire pentru binefacerile primite de la Dumnezeu, apoi a dăruit fiecărui elev diploma și câte o icoană din partea parohiei gazdă.

Au fost adresate mulțumiri Preasfințitului Părinte VINCENȚIU pentru binecuvântările primite, doamnei inspector școlar general Steluța Iuliana MITREA pentru purtarea de grijă a disciplinei Religie, profesorilor îndrumători de religie și de limba română, copiilor participanți la cele două olimpiade școlare, preoților gazdă Dumitru Păduraru și Dumitru Drăghici.

Preacucernicul părinte Marian ION, inspector școlar pentru religie, a transmis elevilor îndemnul de a pastra vie credința ortodoxă, în inimile lor și în faptele cele bune, și de a o mărturisi în comunitățile lor.

În perioada 27 aprilie – 15 mai, elevii cu premiul I la etapa județeană a fiecărei olimpiade  au reprezentat județul nostru la  etapele naționale. Aceștia s-au întors victorioși, obținând următoarele premii:

Olimpiada interdisciplinară Cultură și Spiritualitate Românească: Premiul I – Băean Dorothea, Premiul I – Oprea Melania, Mențiune – Iabrașu Alessia Maria, Premiul Special – Popescu Alexia Maria;

Olimpiada Națională De Religie Ortodoxă: Mențiune – Geangoș Alexandra Andreea, Premiul Special – Stoian Maia Alexandra,  Premiul Special – Chira Bianca Alexandra.

În cadrul acestei festivități au fost premiați 41 de câștigători ai Olimpiadei de religie și 43 ai Olimpiadei „Cultură și spiritualitate românească”.

Olimpiada Națională de Religie – etapa județeană

Clasa a V-a

Premiul I – Radu Andreea

Premiul al II-lea – Iabrașu M. Alessia Maria / Romila Andrei Marius

Premiul al III-lea – Căldare Miruna Andreea

Clasa a VI-a

Premiul I – Chira Bianca Alexandra

Premiul al II-lea – Petre Alexandru Florin

Premiul al III-lea – Popescu- Vișan Maria

Clasa a VII-a

Premiul I – Copaceanu Victoria

Premiul al II-lea – Dumitrescu Maria

Premiul al III-lea – Constantin Florentina Alexandra

Clasa a VIII-a

Premiul I – Cărabuș Rebeca Ștefania

Premiul al II-lea – Munteanu Ana Maria

Premiul al III-lea – Pleașă Maria Cristina

Clasa a IX-a

Premiul I – STOIAN MAIA ALEXANDRA

Clasa a X-a

Premiul I – GEANGOȘ D. ALEXANDRA ANDREEA

Clasa a XI-a

Premiul I – PÂSLARU ANA MARIA

 

Olimpiada interdisciplinară Cultură și Spiritualitate Românească – etapa județană

Clasa a V-a

Premiul I – Iabraşu M. Alessia Maria

Premiul al II-lea – Scarlat Lavinia Gabriela

Premiul al III-lea – Drăghici Andreea-Selena / Manta Daria Maria

Clasa a VI-a

Premiul I – Stanciu Miruna Maria

Premiul al II-lea – Paraschiv Eliza

Premiul al III-lea – Ploeșteanu Alessia Maria

Clasa a VII-a

Premiul I – Popescu Alexia Maria

Premiul al II-lea – Ghiță Karina Andreea

Premiul al III-lea – Vasile Ioana Corina

Clasa a VIII-a

Premiul I – Constantin Andreea

Premiul al II-lea – Dincă Elena Teodora

Premiul al III-lea – Mecu Andreea Bianca

Clasa a IX-a

Premiul I – Dinu Alexandra

Clasa a X-a

Premiul I – Bãean Dorothea

Premiul al II-lea – Stroe Teodora-Maria

Clasa a XI-a

Premiul I – Oprea Melania

Clasa a XII-a

Premiul I – Brãcaci Alina

A consemnat PC preot prof Marian ION, inspector școlar pentru religie

Related Posts